Tworzenie stron przy pomocy WordPress CMS


Czas czytania: 4 min

Kreatywne projektowanie i rozbudowa funkcjonalności - tworzenie stron internetowych z WordPress.

12. 10. 2023

Tworzenie stron przy pomocy WordPress CMS
Tworzenie stron przy pomocy WordPress CMS


Spis treści:

Dlaczego warto wybrać WordPress do tworzenia stron internetowych?

WordPress jest wyborem powszechnie polecanym do tworzenia stron internetowych, a to z kilku powodów. Przede wszystkim, jest on prosty w obsłudze, nawet dla osób bez doświadczenia programistycznego. Posiada szeroką gamę dostępnych motywów i wtyczek, które umożliwiają personalizację i rozbudowę funkcjonalności strony. Dodatkowo, WordPress jest przyjazny dla wyszukiwarek, co ułatwia pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Istnieje również duża społeczność użytkowników WordPress, co oznacza dostęp do wsparcia technicznego, poradników i zasobów edukacyjnych. Wybierając WordPress, można stworzyć profesjonalną stronę internetową bez dużego nakładu czasu i wysiłku. Dodatkowo rozszerzenie Woocommerce pozwala przekształcić stronę w pełni funkcjonalny sklep internetowy, i to całkowicie za darmo!

Wordpress istnieje od 2003 roku, obchodząc w tym roku swoje 20-sto lecie. Ponad 43% stron w internecie z niego korzysta.

Dzięki temu, że Wordpress to oprogramowanie typu open source czyli otwartego kodu źródłowego, przy pomocy języków programowania PHP i JavaScript oraz HTML i CSS możemy tworzyć autorskie motywy czy wtyczki, dodawać integracje API oraz automatyzacje, dowolnie dostosowywać funkcjonalność za pomocą kodu w plikach źródłowych motywu tworząc spersonalizowane doświadczenie dostosowane do konkretnych potrzeb.

Istnieje też wiele autorskich wydań wordpressa poprawiających jego zabezpieczenia oraz strukturę plików, oraz dodających dodatkowe funkcje i integracje, takich jak wydanie Bedrock czy Bitnami. Mogą one stanowić dobry punkt wyjścia do tworzenia nowoczesnych stron czy sklepów internetowych.

Jak dostosować wygląd strony WordPress do własnych potrzeb?

Dostosowanie wyglądu strony WordPress do własnych potrzeb jest jednym z kluczowych elementów w procesie tworzenia strony internetowej. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. Ważne jest, aby wcześniej ustalić identyfikację wizualną oraz przygotować odpowiednio pliki graficzne aby zachować spójny branding marki. Warto również uwzględnić na etapie projektowania takie zagadnienia jak doświadczenie użytkownika, wersje mobilną strony, interfejsy, funkcjonalność oraz cele biznesowe serwisu tak, aby kompleksowo podejść do całości projektu.

Sam proces podstawowej personalizacji jest stosunkowo prosty, przede wszystkim, można wybrać odpowiedni motyw WordPress spośród setek dostępnych opcji, które oferują różnorodne układy i style. Następnie, można dostosować kolory, czcionki i tło, aby stworzyć spójną estetykę zgodną z wizją projektu. Dodatkowo, WordPress umożliwia edycję szablonów, co pozwala na dostosowanie układu i struktury strony. Dobrą praktyką jest utworzenie motywu potomnego, na którym nanoszone są zmiany, pozwala to zachować je przy aktualizacjach całego systemu, które często mają miejsce w ekosystemie wordpressa.

Można również użyć wtyczek, które dodają nowe funkcje i elementy graficzne do strony. Warto jednak z nimi nie przesadzić, gdyż może to negatywnie wpłynąć na prędkość działania strony oraz zabezpieczenia serwisu. Funkcje możemy również dodawać za pomocą kodu bezpośrednio w plikach motywu lub wordpressa, dobra znajomość języków programowania pozwoli nam również na tworzenie autorskich wtyczek.

Wreszcie, można dostosować treści i multimedia, takie jak zdjęcia i filmy, aby lepiej odzwierciedlały indywidualne potrzeby. Warto jednak wcześniej odpowiednio je zoptymalizować aby zachować dobry czas wczytywania strony. Dobrą praktyką jest zastosowanie grafiki wektorowej, nowoczesnych formatów takich jak .webp, .avif czy .jpg zamiast .png w miejscach gdzie przezroczystość nie jest wymagana.

Dostosowanie wyglądu strony WordPress pozwala na stworzenie unikalnego i przyciągającego wzrok projektu, który spełnia oczekiwania i cele użytkownika.

Najważniejsze narzędzie do skalowania strony i jej funkcjonalności - czyli system CMS.

Jednym z najważniejszych narzędzi do rozszerzania funkcjonalności strony internetowej jest system zarządzania treścią CMS (Content Management System). CMS to kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia tworzenie, edycję i publikację treści na stronie w sposób prosty i intuicyjny. Dzięki CMS można łatwo dodawać nowe strony, artykuły, zdjęcia czy filmy, a także zarządzać menu, linkami czy formularzami kontaktowymi. Najpopularniejszymi systemami zarządzania treścią są WordPress, Joomla i Drupal, które oferują bogatą gamę wtyczek i szablonów, umożliwiających dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb i preferencji - są to monolityczne systemy cms oparte na języku PHP.

Istnieje też wiele innych świetnych systemów CMS mniej znanych na naszym rodzimym rynku jak Strapi, Decap czy Ghost opartych na Node.js, działających na zasadzie headless CMS, o których możecie poczytać tutaj.

Wordpress jako headless cms przy odpowiedniej konfiguracji może stanowić dla nich alternatywę pozwalającą na utworzenie z niego oddzielnego serwisu jedynie do zarządzania treściami, co pozwoli oddzielić warstwę frontend (dla użytkowników) od warstwy backend (dla administratorów) i połączyć go za pomocą API z nowoczesnymi frameworkami webowymi takimi jak Next.js czy Gatsby. Dzięki takiemu rozwiązaniu strony działają szybciej, oferując dużo lepsze doświadczenie dla zarówno użytkowników jak i administratorów, są bardziej przyjazne dla wyszukiwarek oraz w pełni konfigurowalne niezależnie od płatnych wtyczek czy motywów wordpressa. Rozwiązanie to redukuje również znacząco koszty utrzymania strony, oraz jest bardziej przyjazne dla środowiska zmniejszając ilość potrzebnej do funkcjonowania strony energii elektrycznej, a co za tym idzie emisji dwutlenku węgla. Wymaga to jednak zatrudnienia wykwalifikowanej osoby do stworzenia całej konfiguracji oraz architektury oprogramowania.

Dzięki CMS można szybko i efektywnie rozbudowywać funkcjonalność strony, skalować jej treści oraz dostosować ją do zmieniających się potrzeb użytkowników i utrzymywać ją w aktualnej formie.

Jak chronić swoją stronę przed atakami i zagrożeniami?

Aby chronić swoją stronę przed atakami i zagrożeniami, istnieje kilka kluczowych środków ostrożności.

Po pierwsze należy używać protokołu HTTPS, pozwoli to zapewnić szyfrowanie przesyłanych danych przez stronę oraz wzmocni jej rzetelność i wiarygodność oraz pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto ustawić przekierowanie na wersję http łączy strony tak aby kierowały do wariantów z https.

Należy regularnie aktualizować oprogramowanie i wtyczki, stosować silne i unikalne hasła, wykonywać regularne kopie zapasowe, instalować narzędzia ochronne, takie jak firewalle i skanery antywirusowe, oraz być świadomym potencjalnych zagrożeń, takich jak phishing czy ataki DDoS.

Warto również wybrać sprawdzonego dostawcę usług hostingowych co pozwoli zapewnić dobre zabezpieczenia również od strony serwera.

Wprowadzenie tych działań pomoże zabezpieczyć stronę i utrzymać jej bezpieczeństwo.

Podsumowując Wordpress to sprawdzone narzędzie, które warto polecić każdemu, kto chciałby zacząć swoją przygodę w internecie.

Sam w sobie jest żywym organizmem nad, którym od 20 lat pracują setki osób, cały czas jest rozbudowywany oraz aktualizowany by nadążyć nad galopującym rozwojem technologii oraz internetu. Ogromna społeczność oraz masa rozszerzeń, wtyczek i motywów czynią go nieraz wyborem nr. 1 na świecie w rankingu systemów CMS.

Posiada on otwarty dla każdego kod źródłowy, co pozwala dowolnie rozbudowywać jego funkcjonalność i stanowi kluczową zaletę. Sam w sobie jest darmowy ale istnieją również płatne rozszerzenia oraz dodatki.

Dane nie mogą się mylić, ponad 43% całego internetu oraz ponad 60% rynku systemów CMS - jest to ścisła czołówka, a dla wielu nr. 1 wśród systemów CMS na globalnym rynku.

Jeżeli posiadacie Państwo pytania o system Wordpress i tworzenie stron na nim opartych, zapraszamy do kontaktu. Lata naszej działalności w branży oraz zdobyte na ich przestrzeni doświadczenie i wiedza, pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie Wordpressa oraz jego konfiguracji!


Liczba akapitów: 27 • Liczba zdań: 57 • Liczba słów: 1064

Oceń naszą pracę:

0

   

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz...
Przeczytaj więcej:


Wróć na bloga    arrow