Jak stworzyć stronę internetową?


Czas czytania: 3 min

Jak wygląda i na czym polega tworzenie stron internetowych? W dzisiejszych czasach firmowa strona internetowa to must-have. Biorąc pod uwagę konkurencję w sieci samo posiadanie strony może nie wystarczyć. Czy rzeczywiście stworzenie strony internetowej jest tak trudne?

18. 05. 2022

Jak stworzyć stronę internetową?
Jak stworzyć stronę internetową?


Spis treści:

Jak stworzyć stronę internetową?

Teoretycznie stworzenie podstawowej strony internetowej bez zaawansowanej funkcjonalności jest bardzo proste. Wystarczy znajomość kodu HTML, który jest niezbędny do zdefiniowania jej zawartości oraz elementów składowych i stanowi swojego rodzaju szkielet dla witryny internetowej. Aby strona wyglądała przyzwoicie i była spójna z określoną wcześniej identyfikacją wizualną marki lub firmy warto wprowadzić również kod CSS - odpowiedzialny za kolorystykę, layouty, rozmiary elementów i czcionek, animacje. W przypadku prostej witryny - HTML oraz CSS mogą wystarczyć aby zbudować czytelną i atrakcyjną wizualnie stronę internetową. Do tego warto dodać podstawową znajomość PHP aby przetwarzać zgłoszenia z formularzy czy inne dane przesyłane poprzez użytkowników.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku rozbudowanych serwisów e-commerce, aplikacji webowych czy stron na których użytkownicy przeprowadzają różne czynności czy działania. Strony internetowe w dzisiejszych standardach oparte są na kliku najbardziej popularnych językach programowania takich jak JavaScript, PHP, Python czy Ruby. Są to języki wymagające dużej wiedzy i doświadczenia, stricte odpowiedzialne za funkcjonalność witryny. Z pomocą przychodzą systemy CMS, o których pisaliśmy we wcześniejszym wpisie - stanowią one gotowe rozwiązania do publikowania treści, budowy witryny czy prowadzenia e-sklepu. Własna strona internetowa to prestiż, ale też możliwość promocji własnej działalności gospodarczej. Warto zadbać aby była dopracowana co do najdrobniejszego szczegółu jak również odpowiednio zabezpieczona.

Strona internetowa - co to jest?

Ile jest stron internetowych? Niektóre ostrożne szacunki dla 2021 roku informują o aż 1.83 miliarda witryn, których liczba z każdym dniem się zwiększa. Od strony technicznej strona WWW jest plikiem lub zestawem plików zapisanych w formacie html lub htm i zlokalizowanych w określonej przestrzeni sieciowej dostępnej poprzez protokół HTTP łączący się z odpowiednim adresem IP. Jej najważniejszą treścią jest kod HTML, który dzieli jej zawartość na dwa segmenty: head i body. Informacje dotyczące tego, co widzi się na danej witrynie, są zdefiniowane w sekcji body, sekcja head jest natomiast odpowiedzialna za metadane, integracje API, ładowanie skryptów oraz zasobów.

W skład strony internetowej często wchodzą również pliki skryptów w formacie .js lub .php oraz pliki arkuszy stylów .css. Wraz z postępem technologicznym technologie internetowe również się rozwijają co widzimy poprzez coraz to nowsze rozwiązania takie jak np. React.js czy Angular.js - nowoczesne frameworki JavaScript, rozbudowane systemy CMS - jak np. Wordpress czy Joomla używane na szeroką skalę przez pionierów biznesu takich jak Nike czy Unilever do zarządzania dużymi projektami webowymi.

Jak stworzyć stronę internetową HTML?

Od strony technicznej stworzenie strony opartej na kodzie HTML jest bardzo proste. Wystarczy ściągnąć oprogramowanie do edycji kodu HTML, a następnie otworzyć i zapisać w nim plik z rozszerzeniem .html lub .htm. Większość dostępnych aplikacji edytorskich posiada wbudowane narzędzie do podglądu wprowadzonego kodu, dzięki czemu można na bieżąco śledzić postęp tworzenia stron. Własna, darmowa strona internetowa może być stworzona za pomocą kilku prostych narzędzi i to w przeciągu kilku - dosłownie - minut. Jednak zazwyczaj takie rozwiązanie nie przyniesie tego samego efektu co praca zaangażowanego zespołu grafików i programistów z wieloletnim doświadczeniem. Obsługa serwera i bazy danych również nie należą do najprostszych zadań, a ich używanie nieraz stanowi wymóg do zaistnienia w sieci. Wybór odpowiedniego systemu CMS do potrzeb naszej działalności również warto zostawić specjalistom.

Plik i serwer - co warto wiedzieć?

Samo stworzenie pliku HTML to nie wszystko. Istotne jest również to, aby przesłać go na serwer w celu udostępnienia jego treści innym użytkownikom. Podstawową odmianą takiego serwera jest FTP, który pełni rolę protokołu dwukierunkowego. Oznacza to, że za jego pomocą można nie tylko pobierać zawartość stron internetowych (jak ma to miejsce w HTTP, ale też wysyłać pliki na serwer. Różnica pomiędzy obydwoma protokołami polega również na tym, że HTTP - w przeciwieństwie do FTP - zwykle nie wymaga uwierzytelniania. Przy tworzeniu strony internetowej warto zadbać o to, aby serwer był szybki i bezpieczny, gdyż często odbija się to na pozycjach w wynikach wyszukiwania strony. Serwery też często kosztują sporo pieniędzy, wybór przystępnego dla naszego budżetu serwera to również zadanie dla osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Lokalizacja sieciowa, domena

Jak stworzyć stronę WWW? Wystarczy stworzyć plik html lub htm, a następnie przesłać go do serwera FTP. Każdy serwer posiada swój odrębny adres sieciowy. Plik, który ma pełnić rolę strony głównej, powinien być opisany nazwą "index.html", gdyż to od niego będzie miała swój początek cała struktura strony. Co ważne, jednym z najważniejszych elementów strony głównej będą odnośniki, których zadaniem jest przeniesienie użytkownika do wybranej podstrony lub strony zewnętrznej. Kolejną istotną kwestią jest domena. Domena to inaczej czytelny i zrozumiały dla ludzi adres naszej strony internetowej który przypisywany jest do adresu IP serwera. W dzisiejszych czasach znalezienie i wybór odpowiedniej domeny może okazać się trudne i kosztowne ze względu na dużą konkurencję na rynku domen i tzw. domain-flipping czyli zajmowanie wybranej domeny w celu odsprzedania jej z korzyścią. Warto zadbać o dobór odpowiedniej dla naszego biznesu domeny która zapadnie w pamięć odwiedzającym.

Oczywiście powyższy opis w dużym uproszczeniu definiuje sposób stworzenia własnej strony WWW, ale z pewnością warto go przetestować w celu zapoznania się z tym, czym naprawdę jest proces tworzenia stron internetowych.


Liczba akapitów: 13 • Liczba zdań: 49 • Liczba słów: 808

Oceń naszą pracę:

0

   

Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz...
Przeczytaj więcej:


Wróć na bloga    arrow