Spis treści:
Co jest najważniejsze w słuchawkach bezprzewodowych? Odpowiedź jest prosta: przetwornik! To on decyduje o jakości dźwięku. Bardzo dobrze prezentują się pod tym względem przetworniki dynamiczne, które zapewniają optymalny stosunek sygnału do szumu. Profesjonalne słuchawki bezprzewodowe do komputera lub smartfonu wyposażone są już w przetworniki elektrostatyczne, które charakteryzują się dużo większą czułością na dźwięki bardzo niskich (poniżej 30 Hz) i bardzo wysokich (powyżej 20 000 Hz) częstotliwości.
Ile kosztują słuchawki bezprzewodowe? Cena konkretnego modelu zależy w pewnym sensie od zastosowanych w nich baterii, czyli... zdecydowanie najcięższego elementu ich konstrukcji. Proste słuchawki za 200 złotych mogą działać bez zasilania maksymalnie przez 3 - 5 godzin. Bardziej zaawansowane układy pracują nawet przez kilkanaście godzin bez przerwy, oferując przy tym aż dwukrotnie lub nawet trzykrotnie dłuższy czas pracy w trybie gotowości. Tak duża pojemność baterii przedkłada się niestety na ich ciężar i rozmiar, co ma przełożenie na konstrukcję danego modelu.
Pod względem konstrukcji słuchawki bezprzewodowe występują w różnych konfiguracjach. Najprostsze z nich to modele douszne, które są lekkie, tanie, ale też nie zapewniają optymalnych warunków odbioru dźwięku. Dużo lepszym rozwiązaniem są słuchawki wokółuszne, które składają się z charakterystycznych, dokładnie otulających uszy poduszek. Warto postawić na modele wyposażone w system aktywnej redukcji szumów, w ramach której urządzenie kompensuje zakłócenia z zewnątrz poprzez emisję sygnału o przeciwstawnym przebiegu.
Naładowane słuchawki bezprzewodowe można bardzo łatwo połączyć ze smartfonem, tabletem, a nawet komputerem. Wystarczy wybrać aplet odpowiedzialny za aktywację połączenia Bluetooth, a następnie sparować ze sobą obydwa urządzenia. Niektóre protokoły Bluetooth zapewniają bardzo daleki zasięg komunikacji (powyżej 10 metrów), co przedkłada się na pełną niezależność w trakcie odtwarzania muzyki.
Wybierając słuchawki bezprzewodowe, warto postawić przede wszystkim na zasilanie, pasmo przenoszenia dźwięku, a także na ich konstrukcję. Optymalny model "do komputera" można kupić już za 200 - 300 złotych.
Liczba akapitów: 10 • Liczba zdań: 24 • Liczba słów: 307
Oceń naszą pracę:
Musisz się zalogować żeby dodać komentarz