facebook
youtube
linkedin
tweeter
instagram
behance

Odnawialne źródła energii
Czas czytania: 2 min

Rynek odnawialnych źródeł energii nie załamał się i - przede wszystkim jako inicjatywa oddolna - stał się ciekawą alternatywą dla zasobów kopalnych.

09. 05. 2022

Odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energii


Spis treści:

O statystyce słów kilka

Zgodnie z dyrektywą unijną, Polska miała do 2020 roku pozyskiwać aż 15 procent energii ze źródeł odnawialnych. Tymczasem według informacji udostępnionych przez portal 300gospodarka.pl, udział OZE w krajowym bilansie energetycznym sięgnął aż nieco ponad 21 procent (stan na 2020 rok). Szacuje się nawet, że z każdym kolejnym rokiem udział OZE będzie rosnąć o kilka procent!

Jakie są odnawialne źródła energii w Polsce?

Odnawialne źródła energii przykłady ich zastosowania i możliwości wytwarzania prądu elektrycznego.

Biomasa stała

  • To najpopularniejsze źródło energii, które najczęściej pozyskuje się ze spalania odpowiednio przetworzonego drewna lub niektórych roślin uprawnych. Najczęściej wykorzystywaną formą biomasy stałej jest pellet. Jego zaletą jest niewielka ilość oddanego do atmosfery dwutlenku węgla, która jest równowartością gazu pozyskiwanego w trakcie wzrostu drzewa. Co ciekawe, popiół z pelletu również może być wykorzystany i to jako funkcjonalny nawóz.

Energia z wiatru

  • Zasada działania turbin wiatrowych jest bardzo prosta. Specjalny wiatrak osadzony jest na generatorze, który będąc wprowadzonym w ruch wytwarza prąd elektryczny o zmiennym przebiegu. Samo pozyskanie energii z wiatru to nie wszystko! Bardzo istotne jest, aby energię tą móc odpowiednio ustabilizować. Służą do tego specjalne układy elektroniczne, które współpracują z turbinami wytwarzającymi prąd.

Energia ze Słońca

  • Światło słoneczne to potężny nośnik energii, którego potencjał warto wykorzystywać. Rolą instalacji fotowoltaicznych jest konwersja światła słonecznego padającego na układy półprzewodnikowe bezpośrednio w energię elektryczną. Zaletą tego systemu jest jego bezobsługowość i wysoki stopień automatyzacji. Co więcej, panele słoneczne mogą być wykorzystywane nawet na niewielkich powierzchniach, w tym na dachach.

Energia z wody

  • To już domena gospodarstw leżących głównie w obszarach górskich. Co prawda koszt budowy niewielkiej, wręcz przydomowej elektrowni wodnej jest dość duży, ale w zamian uzyskuje się dostęp do stabilnego źródła energii. Duża wydajność turbin wodnych sprawia, że korzystają z nich również dość duże obiekty turystyczne i wypoczynkowe.

Wytwarzanie energii za pomocą odnawialnych metod to nie tylko kolejna opcja, ale przede wszystkim obowiązek względem następnych pokoleń.


Liczba akapitów: 13 • Liczba zdań: 27 • Liczba słów: 313

Oceń naszą pracę:

0

   Przeczytaj więcej:


Wróć na bloga    arrow